Forum Szkolenie psów metodami pozytywnymi Strona Główna

Szkolenie psów metodami pozytywnymi
Forum o pozytywnym szkoleniu psów
 

Wniosek o zmianę regulaminu obedience-ważne
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkolenie psów metodami pozytywnymi Strona Główna -> Obedience i PT
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karolka




Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 8:26, 27 Paź 2007    Temat postu: Wniosek o zmianę regulaminu obedience-ważne

''Chciałabym Was prosić o podpis pod wnioskiem w sprawie interpretacji regulaminu przez sędziów w trakcie zawodów obedience

Proszę, aby ci, którzy nie trenują obi, nie przestawali czytać tematu w tym momencie Smile bo każdy podpis jest na wagę złota.

Rzecz ma się następująco:

W postanowieniach ogólnych na temat wykonywania ćwiczeń ujęte jest, że pies ma zaczynać i kończyć każde ćwiczenie w postawie wyjściowej - czyli siedząc przy lewej nodze przewodnika i ma ją wykonywać bez komendy. Krótko mówiąc, przy każdym zatrzymaniu się przewodnika, pies ma natychmiast usiąść (bez komendy) i od tego rozpoczyna się ćwiczenie. Przytoczę tu ten fragment.

"Każde ćwiczenie rozpoczyna się i kończy postawą wyjściową, którą jest SIAD przy lewej nodze prosto stojącego przewodnika. Pozycja wyjściowa psa STÓJ lub WARUJ jest dozwolona, ale musi być wykonywana konsekwentnie i zgłoszona sędziemu przed rozpoczęciem programu. Danie komendy SIAD przy zatrzymaniu traktowane jest jako komenda dodatkowa, tak jak każde niewykonanie pozycji STÓJ lub WARUJ po zaanonsowaniu powoduje stratę -0.5 punktu."

Ćwiczenia, które pies musi wykonać w klasie 0 (od której się zaczyna starty w obedience są następujące:

1.Socjalizacja - przewodnik z psem podchodzi do sędziego, pies ma natychmiast po zatrzymaniu usiąść, sędzia wita się z przewodnikiem i psem, pies ma siedzieć.

2.Zostań (siad/ waruj; indywidualnie) - idzie się z psem do wskazanego pachołka, robi w tył zwrot i zatrzymuje (pies ma usiąść), po czym wydaje się wybraną komendę - jedną z powyższych i odchodzi - pies ma pozostać minutę w pozycji, do powrotu przewodnika. Jeżeli był pozostawiony w warowaniu, to, po powrocie przewodnika na wskazanie komisarza ringu ma przyjąć pozycję wyjściową (czyli siad)

3.Chodzenie przy nodze na smyczy - idzie się z psem do wskazanego pachołka (początek zetki), przewodnik się zatrzymuje, pies ma usiąść, dopina się psu smycz i pokonuje się trasę zetki w jedną i drugą stronę, w drodze powrotnej w połowie zetki przewodnik musi się zatrzymać, a pies wykonać siad - bezzwłocznie. Na polecenie komisarza rusza się dalej i na końcu zetki w tył zwrot i pies przyjmuje postawę wyjściową.


4.Przywołanie - tu się pojawia pewien problem w regulaminie zapis odnośnie tego ćwiczenia brzmi następująco:

"Wykonanie:
Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w miejscu początku ćwiczenia. Następnie odprowadza psa do wskazanego miejsca w odległości ok. 25 kroków, wykonuje w tył zwrot i pozostawia go w pozycji WARUJ. Przewodnik powraca do miejsca startu i na polecenie komisarza przywołuje psa. Pies powinien przybiec jak najszybciej (minimum kłusem), jak najkrótszą drogą i usiąść przy nodze, względnie przed przewodnikiem, i na następną komendę usiąść przy nodze. Przy dojściu do nogi dozwolone jest obejście psa za przewodnikiem, jak i znalezienie się przy nodze bezpośrednio przez obrócenie się psa obok przewodnika. Ćwiczenie kończy się przyjęciem postawy wyjściowej. "

Problem
- a w zasadzie problemy są dwa - ocenia się już odejście w stronę pachołka, przy którym pies ma warować, czego nie ma nawet w klasie najwyższej, międzynarodowej (tam ocena ćwiczenia zaczyna się od warowania) i jest to przejście bez smyczy (kiedy w zerówce zetka jest jeszcze na smyczy)

Ale to jeszcze nic, bo generalnie trzeba po prostu to odprowadzenie zrobić porządnie.

Drugi problem jest gorszy, a mianowicie interpretacja zapisu "wykonuje w tył zwrot i pozostawia go w pozycji WARUJ. "
Wcześniej było tak, że się szło do tego pachołka, w tył zwrot, pies siadał, przewodnik mówił - waruj i odchodził. Teraz, przy nowym regulaminie, się sprawa skomplikowała.
Sędziowie różnie interpretują ten zapis
Już bodajże na zawodach w Rzeszowie był problem, bo sędzia zażądał warowania natychmiast po zwrocie (czyli warowania zamiast siadania).
Z dobrze wyszkolonym, szybkim psem jest to zupełnie niemożliwe do wykonania na maksymalną ilość punktów, ponieważ :
1. pies ma zakodowane natychmiastowe trzaśnięcie zadkiem o grunt po zatrzymaniu i z pewnością zdąży to zrobić przed zawarowaniem,
2. można kombinować i dawać "waruj" przed zatrzymaniem czyli praktycznie jeszcze w ruchu obrotowym - wtedy wyjdzie krzywo,
3.można kombinować i przejść ze dwa kroczki i dać psu waruj w marszu ale - to już nie jest waruj po zwrocie, a poza tym waruj w marszu pies może jeszcze w zerówce nie wykonywać natychmiastowo, ponieważ w programie zerówki nie ma tego ćwiczenia. Jest dopiero w klasie międzynarodowej:)

I właśnie chodzi o to, żeby interpretacja zapisu była jasna, jednakowa u wszystkich sędziów i nie trzeba było kombinować - czyli, żeby można było spokojnie pójść do pachołka, zrobić zwrot-zatrzymanie (pies usiądzie)-natychmiastowa komenda waruj (bez wskazówki komisarza)

O to chodzi w petycji (i jeszcze o podobny zapis co do zmian pozycji w klasie 1 )

Poza tym, przede wszystkim, skoro się psa szkoli i z nim pracuje, to trzeba go szanować i dobrze traktować, a nie robić mu wodę z mózgu i raz uczyć go siad po zatrzymaniu, a raz waruj. Pies musi mieć jasno określone, co ma zrobić po zatrzymaniu przewodnika, wtedy czuje się komfortowo. A przecież pies jest w tym wszystkim najważniejszy.

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że przewodnik przyjeżdża z psem na zawody i dowiaduje się, że musi koniecznie natychmiast po zwrocie w tym ćwiczeniu wykonać waruj. Biegnie szybko na bok przed występem i na trawniczku poza ringiem to ćwiczy - w 2, 3 powtórzeniach wyćwiczy.
Potem wchodzi z psem na ring i w zasadzie prawdopodobnie na początku będzie ok (bo pies ma bardziej ugruntowane jednak siadanie po zatrzymaniu), a potem nastąpi nieszczęsne ćwiczenie 4. Nawet jeśli jakoś wyjdzie, to za chwilę następuje ćwiczenie5

5. czyli skok przez przeszkodę - do której trzeba podejść zatrzymać się i... no właśnie, co pies wtedy zrobi? Powinien po zatrzymaniu przyjąć postawę wyjściową czyli siad, (a potem przeskok w jedną, drugą i znowu przy nadze siad). Być może tak zrobi- bo ma lepiej ugruntowaną i kojarzy takie działanie z przeszkodą. Być może uzna, że poprzednie waruj w ćwicz 4, to był jednorazowy wyskok przewodnika. A być może, mając w pamięci ćwicz4, usiądzie pełen wątpliwości - więc powolnie. Albo uzna po rozgrzewce i ćwicz 4, że na tym stadionie przed chwilą zasady się zmieniły i trzeba zawarować, żeby przewodnik był zadowolony - czyli zrobi źle. I to nie będzie jego wina.

I tak samo później przy zatrzymaniu do ćwicz6 czyli zmiany pozycji

Tak czy inaczej - to ćwiczenie 4 interpretowane przez każdego sędziego inaczej, bardzo psuje psa.



Teraz na zawodach w Łodzi, pani sędzia, swoją drogą świetna, zostawiła nam wybór, czy chcemy w ćwicz4 pozycję zasadniczą i bezzwłoczne waruj, czy wolimy waruj w marszu. Odbieram to jako uprzejmość w stronę zawodników zakręconych nowym regulaminem - i chwała jej za to.

Ale życie byłoby prostsze, gdyby zawodnicy i sędziowie mieli to jasno i jednoznacznie określone w regulaminie.

Tak więc, bardzo proszę Was o podpisanie wniosku, który znajduje się TUTAJ
[link widoczny dla zalogowanych]


Jeżeli startujecie w zawodach obedience - PODPISZCIE
Jeżeli chcecie kiedyś startować w obedience -PODPISZCIE
Jeżeli nie chcecie startować ale czasem lubicie poooglądać zawody - PODPISZCIE
Nawet jeżeli nie oglądacie, a chcecie pomóc osobom, które startują w zawodach (a przede wszystkim ich psom) - PODPISZCIE

Smile


Podpisałabym na pewno taką petycję zawodnikom startującym w agility czy frisbee mimo, ze nie uprawiam tych sportów, więc proszę o wsparcie.

Wniosek zredagowały doświadczone zawodniczki, mające psy w klasie 2 lub międzynarodowej - nie dla siebie, one to mają już z głowy. Dla nas, żeby każda następna klasa, była logicznym następstwem poprzedniej i żeby początkującym było łatwiej.

Podpisała też Zofia Mrzewińska, wybitny szkoleniowiec, ponieważ uważa, że ten zapis po prostu powinien być poprawiony - doprecyzowany.


Tu są te regulaminy,gdyby ktos miał ochotę poczytać szczegółowo

[link widoczny dla zalogowanych]


Pozdrawiam serdecznie
Iza''

Ja od siebie dodam tylko że każdy głos jest na wagę złota,narazie ilość zebranych podpisów nie pozwala nam podjąć żadnych kroków żeby regulamin zmienić.

POMÓŻCIE
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ala od Jazza
Forumowicz Ekstraklasa



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 7986
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 8:45, 27 Paź 2007    Temat postu:

A co trzeba wpisać w kratce "nr legitymacji"??? Nr szkolnej leg? Dowodu osobistego? Smile Bo nie bardzo wiem, o co chodzi Smile
A chętnie podpiszę petycję, bo kiedyś planuję coś robić z psiakiem Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
irena & indiana
Giga Forumowicz



Dołączył: 16 Maj 2006
Posty: 1864
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Sob 9:20, 27 Paź 2007    Temat postu:


Ala od Jazza napisał:
A co trzeba wpisać w kratce "nr legitymacji"??? Nr szkolnej leg? Dowodu osobistego? Smile Bo nie bardzo wiem, o co chodzi Smile
A chętnie podpiszę petycję, bo kiedyś planuję coś robić z psiakiem Smile

Numer legitymacji członkowskiej ZKwP.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kinia
Super Forumowicz



Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 682
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Sob 10:06, 27 Paź 2007    Temat postu:

Ja niestety nie mogę podpisaćSad A chętnie bym to zrobiłaSad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anza&Hacker
Super Forumowicz



Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 742
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob 12:45, 27 Paź 2007    Temat postu:

...a ja wpisałam numer legitymacji szkolnej - ale ze mnie łosioł Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kinia
Super Forumowicz



Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 682
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Sob 18:32, 27 Paź 2007    Temat postu:

to to przyjmuje legitymacje szkolną? to ja podpisze:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
miki
Forumowicz Ekstraklasa



Dołączył: 17 Paź 2007
Posty: 2130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowa Sól
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:12, 27 Paź 2007    Temat postu:

Chciałanym kiedyś startować w OB i chętnie podpisze tą petycje musze tylko znależć moją legitymacje ZKwP Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ala od Jazza
Forumowicz Ekstraklasa



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 7986
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:12, 27 Paź 2007    Temat postu:

No, ale napisałaś, Karolko, że nie trzeba być nawet uczestnikiem zawodów, wystarczy planować kiedyśtam uczestnictwo: to skoro dopiero planuję, to jeszcze nie mam leg członkowskiej Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
miki
Forumowicz Ekstraklasa



Dołączył: 17 Paź 2007
Posty: 2130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowa Sól
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:24, 27 Paź 2007    Temat postu:

Tak przy okazji skoro o tym mowa to nie będe zakładać nowego tematu tylko zapytam tutaj: co to znaczy wysokośc przeszkody dostosowana do wielkości psa Question czyli jak mój ma 68cm to jakiej wysokości będzie przeszkoda Question Dla mnie to jest warzene bo Silver ma dysplazje łokcia i nie wolno mu wogóle skakać więc teoretycznie zawody OB odpadają Sad chyba ze coś by się dało zrobić z tą przeszkodą. Czy byłaby np. możliwość zmiejszenia przeszkody po przedstawienu zaświadczenia od weterynarza jak myślicie Question
Tu nie chodzi tylko o ten jeden skok na zawodach bo wsześniej pies musi trenoawć i wykonać ileś tych skoków a mój nie przepada za skakaniem bo sparawia mu to ból no i nie chciałabym pogorszyć mu zdrowia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
irena & indiana
Giga Forumowicz



Dołączył: 16 Maj 2006
Posty: 1864
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Sob 20:12, 27 Paź 2007    Temat postu:


miki napisał:
Tak przy okazji skoro o tym mowa to nie będe zakładać nowego tematu tylko zapytam tutaj: co to znaczy wysokośc przeszkody dostosowana do wielkości psa Question czyli jak mój ma 68cm to jakiej wysokości będzie przeszkoda Question

To znaczy, że dla niego będzie ustawiona stacjonatka o wysokości 70 cm. Przeszkoda jest regulowana co 10 cm, wysokośc ustala się indywidualnie dla każdego psa z zaokrągleniem do pełnych dziesiątek (max wys.=70 cm).


Cytat:
Dla mnie to jest warzene bo Silver ma dysplazje łokcia i nie wolno mu wogóle skakać więc teoretycznie zawody OB odpadają Sad chyba ze coś by się dało zrobić z tą przeszkodą. Czy byłaby np. możliwość zmiejszenia przeszkody po przedstawienu zaświadczenia od weterynarza jak myślicie Question

W regulaminie jest taki, nieprzyjemny dla Was zapis, że wysokość przeszkody nie może być obniżona przez sędziego nawet w wyjątkowych przypadkach. Sad Czyli decyzja, startować czy nie, należy do Ciebie.


Cytat:
Tu nie chodzi tylko o ten jeden skok na zawodach bo wsześniej pies musi trenoawć i wykonać ileś tych skoków a mój nie przepada za skakaniem bo sparawia mu to ból no i nie chciałabym pogorszyć mu zdrowia.

A może wyślij takie zapytanie do GKSP? Ciekawa jestem co odpowiedzą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ala od Jazza
Forumowicz Ekstraklasa



Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 7986
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:23, 27 Paź 2007    Temat postu:

Jejku.. ja bym w ogóle na Twoim miejscu nie prowadziła go na takie zawody, gdzie jego stawy mogą ulec jeszcze większemu uszkodzeniu Sad Skoro go to boli, to chyba nie byłoby to najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
miki
Forumowicz Ekstraklasa



Dołączył: 17 Paź 2007
Posty: 2130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowa Sól
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:36, 27 Paź 2007    Temat postu:


irena & indiana napisał:

To znaczy, że dla niego będzie ustawiona stacjonatka o wysokości 70 cm.


Hmmm niby nie aż tak wysoko ale lepiej by było niżej. Kiedyś skakał 100cm.


irena & indiana napisał:

W regulaminie jest taki, nieprzyjemny dla Was zapis, że wysokość przeszkody nie może być obniżona przez sędziego nawet w wyjątkowych przypadkach.


Czyli mogą startować psy tylko całkowicie zdrowe. Mogli by jednak dopuścić jakieś wyjątkowe przypadki


irena & indiana napisał:

A może wyślij takie zapytanie do GKSP? Ciekawa jestem co odpowiedzą.


Znalazłam e-maila do nich to moze napisze. podpytam też tresera na kolejnej lekcji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
miki
Forumowicz Ekstraklasa



Dołączył: 17 Paź 2007
Posty: 2130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowa Sól
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:40, 27 Paź 2007    Temat postu:


Ala od Jazza napisał:
Jejku.. ja bym w ogóle na Twoim miejscu nie prowadziła go na takie zawody, gdzie jego stawy mogą ulec jeszcze większemu uszkodzeniu Sad Skoro go to boli, to chyba nie byłoby to najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku?


Nie jest z nim najgorzej musze jeszcze porozmawiać o tym z weterynarzem i zobacze co powie. Jeśli będzie miał wątpliwości to zrezygnuje. Myślałam też o zawodach w aportowaniu dummy ale tam są aż trzy skoki czyli zostają mi tylko zawody PT Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
irena & indiana
Giga Forumowicz



Dołączył: 16 Maj 2006
Posty: 1864
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Sob 20:48, 27 Paź 2007    Temat postu:


miki napisał:
Myślałam też o zawodach w aportowaniu dummy ale tam są aż trzy skoki

Napisz coś więcej o tych zawodach. Kto, gdzie, kiedy je organizuje?
Były już kiedyś rozgrywane? Ja słyszałam o jakichś projektach, ale nie pamietam dokładnie...


Cytat:
czyli zostają mi tylko zawody PT Sad

Masz jeszcze PTT, czyli posłuszeństwo i tropienie. Bardzo polecam. Wypada tylko żałować, że zawody PTT są bardzo rzadko rozgrywane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mia_mia
forumowicz



Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 277
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie 9:14, 28 Paź 2007    Temat postu:

wydaje mi sie ze obciazanie stawow z dysplazja skokami to glupota.. cwiczcie PT, albo OB rekraacyjnie, bez przeszkody, dla siebie..
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Szkolenie psów metodami pozytywnymi Strona Główna -> Obedience i PT Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin